مدیریت امور اداری و پشتیبانی - مدیریت امور ادری و پشتیبانی

عکس صفحه

اقتصاد

معرفی فاکولته  اقتصاد

 

فاکولته اقتصاد مؤسسه تحصیلات عالی ازهر در بهار سال ۱۳۹۸ تاسیس گردید و از زمان تأسیس الی اکنون همواره یکی از فاکولته ‌های نو آور و فعال در عرصه مطالعات اقتصادی در عرصه علمی کشور بوده است.

برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی این فاکولته مرهون زحمات و مساعی مجدانه کادر علمی این فاکولته می باشد.

هدف اساسی فاکولته: این فاکولته از طریق دایرکردن رشته های أمور مالی و بانکی و همچنان منجمنت و اداره تشبثات در مرحله لیسانس و سپس ماستری، در صدد تربیت کارشناسان و متخصصانی است که اولاً با تحلیل نظریه‌های اقتصادی قادر به طراحی الگوهای بومی اقتصادی براساس موازین اسلامی باشند و ثانیاً با شناخت جامع علمی از مسائل اقتصاد افغانستان و جهان ،  قدرت ارائه راه حل‏های علمی برای چالش های اقتصادی را داشته باشند . لذا می‏توان گفت جهت‏ گیری‏های آموزشی و تحقیقاتی این فاکولته در راستای ساخت نظام اقتصادی در همخوانی با آموزه های اسلامی می‏باشد .

دانش‌آموختگان این دوره علاوه بر توانایی فعالیت در امور طرح و برنامه‌ریزی وزارتخانه‌ها و سازمان‏های اقتصادی در نظام اجرایی کشور،  قادر خواهند بود با ادامه تحصیلات خود در مقطع ماستری و دکتوراه ، در فعالیت‏های علمی و تحقیقی  به منظور ارائه سیاستگذاری اقتصادی منطبق با مبانی دینی شرکت نمایند . این دانشکده در مقطع لیسانس در رشته های أمور مالی و بانکی و منجمنت و اداره تشبثات تاکنون بیش از سه دوره محصل پذیرفته است.

سایر اهداف :

_ ایجاد زمینه مناسب برای تجلی و شکوفایی استعدادها و برانگیختن خلاقیت دانشجویان

_ نهادینه‌کردن فعالیتهای فوق برنامه علمی و تحقیقی دانشجویان

_ استفاده از تواناییهای بالقوه و بالفعل دانشجویان در امور مختلف

_ افزایش سطح مشارکت و رقابت دانشجویان در فعالیتهای علمی و جمعی

_ ارتقاء ارتباط و تعامل آموزشی - تحقیقی با فاکولته و اعضاء هیئت علمی

_ استفاده و ملاحظه نهادمند نظرات دانشجویی در ارتقاء امور آموزشی - تحقیقی آنها

 

 برخی از تجهیزات :

امکانات آموزش از راه دور : Distance Learning Course

یکی از پیشرفت‏های منحصر به فرد فاکولته در سال‏های اخیر تأسیس مرکز آموزش از راه دور بوده است . مؤسسه تحصیلات عالی ازهر یکی از اولین مؤسسات تحصیلی أفغانستان بوده است که  از این تجهیزات استفاده نمود .

دانشجویان دانشکده اقتصاد می‌توانند از امکانات کمپیوتر و اطلاع رسانی مؤسسه برای انجام مطالعات و تحقیقات خود استفاده نمایند. از ابتدای نیمسال دوم، محصلان فاکولته اقتصاد دارای پست الکترونیکی شخصی خود و پورتل خاص خویش گردیده و از مزایای آن مستفید گردند .

 فعالیت‏ها : 

در هر نیمسال تحصیلی چند جلسه به‌صورت سمینار و با دعوت از اساتید شناخته شده کشور برگزار می‏شود.  مهم‏ترین هدفی که از برگزاری این همایش‏ها تعقیب می‏شود برقراری ارتباط دقیق بین مباحث نظری اقتصاد و مسائل جاری جامعه و کشور می‏باشد .

مسؤولان فاکولته، تأکید زیادی بر آموزشِ تحقیق محور ، کارگروهی و دخالت هرچه بیش‏تر دانشجویان در طراحی برنامه‏ های درسی و امتحانات دارند تا از دوران دانشجوئی ، جوانان را برای مسؤولیت ‏های اجتماعی آینده  آماده ‏تر نمایند . حفظ ارتباط با فارغ‏ التحصیلان به‌عنوان منابع ارزشمندی از اطلاعات و دستیارانی قوی در برنامه ‏ریزی نیز در سرلوحه فعالیت‏های دانشکده قرار دارد .

همایشها و نشست‌های تخصصی :

جهت آشنایی دانشجویان با پیشرفتهای علمی در مؤسسات آموزشی و تحقیقی در سطح کشور و نیز به منظور تجزیه و تحلیل مسایل و مشکلات اقتصاد أفغانستان،  فاکولته به برگزاری همایشها و نشست‌های تخصصی اقدام می‌کند.

دیدار از مرکز صنعتی، زراعتی، فنی و حرفه‌ای و اقتصادی کشور و خارج از کشور به منظور آشنایی دانشجویان با این مراکز نیز جزءی از پروگرام های سالانه این فاکولته می باشد.