مدیریت امور اداری و پشتیبانی - مدیریت امور ادری و پشتیبانی

عکس صفحه

حقوق وعلوم سیاسی

معرفی فاکولته حقوق و علوم سیاسی مؤسسه تحصیلات عالی ازهر

فاکولته حقوق و علوم سیاسی یکی از فاکولته ‌های مهم ودارای بیشترین تعداد محصلین در مؤسسه تحصیلات عالی ازهر میباشد. این فاکولته از بدو تأسیس مؤسسه تحصیلات عالی ازهر در سال ۱۳۸۹ایجاد گردیده و یکی از پر طرفدارترین رشته های این مؤسسه به شمار می آید. فاکولته حقوق و علوم سیاسی دارای دو رشته (قضا و سارنوالی) و ( اداره و دیپلوماسی ) می باشد.

آشنایی با رشته حقوق :

مقصود از حقوق، دانشی است که به تحلیل قواعد حقوقی و سیر تحوّل آن‌ها می‌پردازد. حقوق، از مهم ‌ترین شاخه‌های علوم اجتماعی که به مطالعه قواعد حاکم بر روابط میان اشخاص (حقیقی و حقوقی) در عرصه جامعه می‌پردازد. رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته های علاقمندان علوم انسانی و از پرطرفدارترین رشته های انسانی می باشد. علمی كه برای حمايت از قانون و دفاع از حقوق مظلومان تلاش می‌كند تا در جامعه حق و عدالت برقرارگردد. هرنوع از روابط‌ اجتماعيی كه‌ منجربه آثار حقوقی‌ گردد ، موضوع‌ رشته حقوق‌ و علم حقوق قرار می‌گيرد.

گفتنی است در صورتی که مربوط‌ به‌ روابط‌ دولت‌ و مردم‌ باشد حقوق‌ عمومی نامیده می شود و در صورتی که مربوط به روابط‌ خصوصی مردم‌ باشد حقوق‌ خصوصی‌ ناميده‌ مي‌شود. علم حقوق از جهات گوناگون به شاخه‌های متعدد تقسیم شده است. توجه به شاخه‌های مهم علم حقوق از جنبه‌های مختلف حایز اهمیت است. از یک سو، جوامع و کشور‌های مسلمان به اقتضای ضرورت‌های اجتماعی و سیاسی جدید، به‌شاخه‌های حقوق و مقررات گوناگون در ابعاد مدنی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، قضایی (و جز این‌ها) نیاز روزافزون دارند.

از سوی دیگر، پیشینه حقوق در جهان اسلام به احکام شریعت اسلام باز می‌گردد و امروزه، به‌رغم تاثیر پذیریِ فراوانِ کشور‌های اسلامی از حقوق غربی، به‌ویژه در زمینه ساختارِ نهادها و تشکیلات حقوقی، چیرگی ضوابط و احکام فقهی در بسیاری از عرصه‌ها (به‌ویژه در قوانین ماهوی) همچنان نمایان و چشمگیر است. از این‌ها گذشته، صِرف مطالعه تطبیقی میان داده‌های علم حقوق (که دستاورد بشر و حاصل تلاش اوست) و قواعد و مقرراتِ حقوقی اسلام (که فقها بر پایه آموزه‌های دینی و به استناد ادله شرعی گردآورده‌اند) از نظر علمی سودمند و جالب توجه به‌شمار می‌رود. موضوع رشته: علم حقوق به معنای خاص آن، به‌آگاهی عالمانه از مقررات الزام‌آور اجتماعی، کیفیت قضاوت و حداکثر، چگونگی وضع این قوانین محدود است؛ اما در معنای عام، آگاهی‌های عالمانه مرتبط با این مقررات (مانند تاریخ حقوق، فلسفه حقوق، آیین استنباط حقوق و جامعه‌شناسی حقوقی) را نیز شامل می‌شود. مقصود از علم حقوق به‌عنوان یکی از شاخه‌های مهم علوم انسانی ـ اجتماعی، مفهوم عام آن است.

علم حقوق با بسیاری از دیگر شاخه‌های علوم اجتماعی ـ انسانی (مانند جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی و تاریخ) و با بعضی شاخه‌های علوم طبیعی و ریاضی ارتباط دارد. چگونگی این ارتباط، بسته به میزان اشتراک در موضوع و نیز نوع نظام حقوقی، متفاوت است. استفاده از این علوم در همه نظام‌های حقوق در مرحله قضا و اجرا نزدیک و همانند است؛ اما در مرحله قانون‌گذاری، بسته به نوع نظام حقوقی، متفاوت است. مثلاً در نظام‌های حقوقیِ مبتنی بر مکتب حقوق طبیعی، از علوم عقلی و تا حدودی روان‌شناسی، بیشتر از علوم دیگر استفاده می‌شود. دروس، گرایش‌ها و مقاطع تحصیلی رشته: دوره تحصیلی در هر دو رشته فوق الذکر ، به صورت چهار سال برای دوره لیسانس تعیین گردیده است.

آشنایی با قضا و سارنوالی قضاوت در اصطلاح فقهی به معنی حکم کردن میان مردم برای پایان بخشیدن به اختلافات ایشان و گرفتن حقوق آنان است. قضاوت را در حقیقت جزئی از ریاست عمومی پیامبران می‌دانند و به همین خاطر از منظر روایات و فتاوا کسی که عهده‌دار این منصب می‌شود، باید شرائط خاصی داشته باشد که شایستگی او را آشکار سازند. عدالت، عقل، علم به احکام قضاوت برخی از صفاتی هستند که بر اساس فتوای فقیهان باید در قاضی وجود داشته باشند. نصب قضاوت در دیدگاه اسلام یکی از ارزشمندترین و در عین حال خطرناک‌ترین مناصب اجتماعی است؛ قاضی نیز در یک نگاه نماینده خدا و با فضیلت‌ترین انسان‌ها در روی زمین است. گرایش های تخصصی رشته قضا و سارنوالی: رشته قضا و حقوق قضایی یکی از گسترده ترین حوزه های درسی رشته حقوق به شمار می آید.

از جمله مهمترین گرایشات این رشته می توان از موارد ذیل نام برد: حقوق اساسی،حقوق جزای عمومی، حقوق بین المللی عمومی،حقوق سازمانهای بین المللی،حقوق اداری،اصول فقه،متون فقهی ،حقوق تجارت،حقوق مدنی،حقوق مدنی ،حقوق خانواده ، عقود معین ،رویه های قضایی ،متون حقوقی تخصصی ، تحقیق،حقوق بین المللی خصوصی،جرم شناسی ،حقوق جزای اختصاصی،قواعد فقه،حقوق تطبیقی ،ادله اثبات دعوی ،حقوق کار ، طب عدلی .... آشنایی با اداره و دیپلوماسی تجارب موجود در فرآیند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و نوپای صنعتی نشان می‌دهد که توان مدیریت یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی توسعه است‌. توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء مدیریت در سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی است. با بهبود مدیریت است که می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کالا و خدمات بیشتری را تولید نمود و ظرفیت‌های زیادتری را بوجود آورد[. 

بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. امروزه مدیریت به عنوان یکی از شاخه‌های معرفت بشری پیشرفت زیادی نموده است و آموزش و تحقیق در زمینه آن گسترش فراوانی یافته است. با توجه به اهمیت دانش مدیریت در رشد و ارتقاء سازمان‌ها و جوامع، نظام‌های عالی کشورها آموزش و تحقیق در حوزه مدیریت را از نظر کیفی و کمی به سرعت توسعه داده‌اند. نیاز به تقویت و تجهیز کادر مدیریت بخصوص در سطح اجرایی، در کشور ما نیز به خوبی احساس شده است. کشور ما اکنون نیازمند مدیرانی است که بتوانند با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای دانش مدیریت و تجارب کشورهای صنعتی و نیز در نظر گرفتن شرایط بومی، وظایف خویش را در رهبری و مدیریت به ویژه در زمینه‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، مدیریت منابع انسانی و بالاخره نوآوری و تحول، به نحوی موثرتر از گذشته انجام داده و راه را برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هموار کنند دیپلماسی در کاربرد رسمی خود عمدتاً به دیپلماسی بین‌المللی که هدایت روابط بین المللی از طریق دیدار و گفت وگوهای دیپلمات های رسمی است اشاره دارد.

دیپلماسی در واقع مجری سیاست خارجی در چارچوب دکترین سیاست خارجی هر کشور است.دکترین سیاست خارجی یک کشور که معمولاً یک بیان کلی از سیاست خارجی آن محسوب می شود توسط رئیس حکومت یا وزیر امور خارجه اعلام می شود. اهداف دکترین سیاست خارجی هر کشور ارائه اصول کلی برای هدایت سیاست خارجی و انجام دیپلماسی است. این اصول به رهبری سیاسی یک کشور اجازه می دهد تا با وضعیت های مختلف پیش آمده به طور مناسب برخورد نماید و رفتار کشور در برابر سایر کشورها را توضیح دهد. اجرای دیپلماسی بر عهده گروهی که "هیأت دیپلماتیک" نامیده می شود قرار دارد. این گروه نماینده رسمی کشور فرستنده آنها نزد کشور پذیرنده و میزبان تلقی می شوند. وظیفه هیأت دیپلماتیک حفظ منافع دولت و شهروندان کشور فرستنده نزد دولت پذیرنده است. البته این امر در چارچوب مرزهای مجاز توسط حقوق بین الملل، انجام مذاکره با مقامات دولت طبق اصول مشخص شده توسط دولت فرستنده و از طریق سایر شیوه های قانونی که دولت پذیرنده آنها را به رسمیت شناخته صورت می گیرد. د. گرایش های تخصصی رشته اداره و دیپلوماسی: هدف از این رشته عبارت است از آشنایی دقیق با وظایف اساسی نهاد های حقوقی، افزایش مهارت و توانایی محصلان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختلف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصمیمات متخذه می باشد.

از جمله گرایش های این رشته می توان از علوم سیاسی، روابط بین الملل، مدیریت مالی،مدیریت تجارتی ، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی مطالعات منطقه ای، اندیشه سیاسی در اسلام، دیپلماسی ، سازمان های بین المللی دولتی .... نام برد. گرایش های مشترک رشته حقوق و علوم سیاسی : حقوق اساسی، مبانی علم اقتصاد،مالیه عمومی، حقوق جزای عمومی، حقوق مدنی، مبانی جامعه شناسی ، عربی حقوق سازمان های بین المللی، اصول فقه ، حقوق مدنی وصیت و ارث، متون حقوقی به زبان خارجی ،حقوق بین الملل خصوصی حقوق جزای اختصاصی ، مبانی نظری اسلام ، اخلاق اسلامی ، تاریخ وتمدن اسلامی ، آشنایی با منابع حقوقی ، مقدمه علم حقوق حقوق ، حقوق تطبیقی ،حقوق کار ، حقوق اداری ،حقوق قراردادها ، حقوق خانواده قواعد فقهی موقعیت های شغلی رشته حقوق و علوم سیاسی: با در نظرداشت محتویات نصاب رشته حقوق و علوم سیاسی، فارغ التحصیل این رشته میتواند زمینه های بیشمار شغلی را در انتظار داشته باشد. يك حقوقدان مستعد می تواند پس از اخذ مدرک ليسانس و با تكيه بر معلومات خود در شغل‏های متنوعی مثل وكالت دعاوی ، محکمه ، قضاوت، مشاوریت های حقوقی ، ادارت دولتی و خصوصی ، شركت‏ها، وزارت خارجه و نمایندگی های کشور در خارج، کارشناس حقوقی و... اشتغال یابد.